Верховна Рада України збільшила граничну ставку податку на нерухоме майно з 2% до 3% розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв. м загальної площі житлової та комерційної нерухомості, що в даний час складає 41,34 грн за 1 кв. м.Відповідний урядовий проект закону №3688 “Про забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році” від 22 грудня за основу і в цілому проголосували 251 депутат на засіданні в четвер.
Розмір податку (від 0% до 3%) буде встановлюватися місцевою владою.
При цьому пільги для невеликих квартир і будинків залишаються – власники квартир до 60 кв. м і будинків до 120 кв. м (або будинки і квартири загальною площею в 180 “квадратів”) не платитимуть податок.
Податок буде оплачуватися тільки з площі понад пільгової норми. Так, якщо людина є власником квартири загальною площею 80 кв. м, то сплачувати податок доведеться за 20 кв. м понад норму.Але якщо, наприклад, квартира приватизована двома людьми (тобто, право власності на об’єкт розділена між ними), то пільга в розмірі 60 кв. м застосовується для кожного з них, а значить платити податок не потрібно.
Згідно з попередніми розрахунками Міністерства фінансів, кількість об’єктів нерухомості, що підлягають оподаткуванню без урахування “пільгової” площі, становить близько 349 тис. Об’єктів (квартир і будинків).Відзначимо, усереднена житлова площа одного об’єкта господарювання в Україні, за даними Державного комітету статистики, становить 56,6 кв. м.
Якщо мова йде про будинок, то оподаткованого площею вважається площа як самого будинку, так і інших об’єктів, що знаходяться з ним на одній ділянці – сараю, гаража і т.д.
Зазначеним законопроектом, заявленим як компромісний проект правок до Податкового кодексу з боку Кабінету міністрів, також передбачено скасування пільг для будівель промисловості та складських приміщень промислових підприємств, а також будівель і спорудсільськогосподарських товаровиробників. За попередніми розрахунками, на сьогоднішній день в Україні налічується близько 5050000 кв. м промислових об’єктів і складських приміщень.
Законопроектом також передбачено встановлення додаткової ставки податку в розмірі 25 тис. Грн для квартир площею понад 300 кв. м і будинків площею понад 500 кв. м.Таким чином, фактично, для власників великих квартир і будинків податкові платежі збільшаться в 3 рази.
Нагадаємо, що податок на нерухомість українці платили і раніше.Так, з 1 січня 2013 року набула чинності норма Податкового кодексу, згідно з якою житлова нерухомість, що знаходиться у власності як фізичних, так і юридичних осіб (у тому числі і нерезидентів), обкладалася податком.Однак, 4 липня 2013 Верховна Рада звільнила фізосіб від сплати в 2013 році податку на нерухоме майно, тим самим перенісши термін вступу норми в силу на 1 січня 2014 року.
Який податок треба заплатити за отриману в подарунок від брата або сестри квартиру. Одним з оптимальних варіантів відчуження квартири є укладення договору дарування. При цьому слід пам'ятати про наступні супутні платежі. 1. Податок на прибуток фізичної особи. Згідно п. п. 174.6, 174.2.1 Податкового кодексу України при даруванні майна між членами сім'ї першого ступеня спорідненості, до яких, зокрема відносяться, батьки, чоловік, дружина, діти, податок на прибуток не оплачується.
У зв'язку з тим що брат з сестрою не є членами сім'ї першого ступеня спорідненості, застосовуватися загальні стани оподаткування доходу фізичної особи. Так, згідно з податковим законодавством брат, що отримав від сестри за договором дарування квартиру повинен сплатити податок у розмірі 5% від ціни квартири, передбаченої в договорі дарування. 2. Державне мито. Окрім податків, при даруванні квартири необхідно сплатити державне мито за здійснення нотаріальних дій.
Згідно п. 3 ст. 3 Декрети Кабінету Міністрів України "Про державне мито" при посвідченні договорів відчуження квартири ставка державного мита складає 1 відсоток суми договору. При цьому слід розуміти, що такий розмір мита встановлений для державних нотаріусів.
У разі нотаріального посвідчення договору дарування приватним нотаріусом вартість послуг визначається за домовленістю між сторонами, проте таке мито не може бути менше, ніж мито встановлене для державних нотаріусів - 1% від суми договору. Сума договору - 1% обчислюється від оцінки квартири, яка вказана в договорі дарування.
Підводячи підсумок, сума платежів при укладенні договору дарування між сестрою і братом складає 6% від вартості квартири, передбаченої в договорі дарування.
Верховна Рада України у рамках ухвалення Закону про вдосконалення Податкового кодексу (№8217) затвердила поправку, згідно якої податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, набуде чинності з 1 липня 2012 року, а не 1 січня 2012 року, як планувалося раніше. Платниками податку на нерухомість будуть фізичні і юридичні особи, у тому числі не резиденти - власники об'єктів житлової нерухомості.
Нежитлова нерухомість не є об'єктом оподаткування.
До житлової нерухомості відносяться: - житлові будинки: житлові будинки садибного типу, житлові будинки квартирного типу; - прибудови до житлових будинків; - квартири; - котеджі; - кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах; - садові будинки; - дачні будинки;
Житловий будинок - будівля капітального типу, побудована з дотриманням вимог, встановлених законом і призначене для постійного проживання в нім. Житлові будинки бувають садибного і квартирного типу різної поверховості.
Житловий будинок садибного типу - житловий будинок, що розташований на окремій земельній ділянці і складається з житлових і нежитлових приміщень.
Прибудова до житлового будинку - частина будівлі розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін і така, що має одну або загальнішу капітальну стіну з основною частиною будинку.
Квартира - ізольоване приміщення в житловому будинку, призначене і придатне для постійного проживання.
Котедж - одно або півтораповерховий будинок невеликої житлової площі для постійного проживання з присадибною ділянкою.
Кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах - ізольовані приміщення в квартирі, в якій живуть двоє або більше за квартиронаймачів.
Садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, який по нормах площі забудови, зовнішніх конструкцій і інженерного устаткування не відповідає стандартам для житлових будинків.
Дачний будинок - житловий будинок для використання впродовж року з метою заміського відпочинку.
Не є об'єктами оподаткування : - об'єкти житлової нерухомості, держави, що знаходяться у власності, або територіальних громад;
- об'єкти житлової нерухомості розташовані в зонах відчуження, визначені законом;
- будівлі дитячих будинків сімейного типу;
- садовий або дачний будинок, але не більше за один такий об'єкт на одного платника податків;
- об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним сім'ям у яких виховується троє і більше дітей, але не більше за один такий об'єкт на сім'ю; Базою оподаткування на нерухомість є житлова площа об'єктів житлової нерухомості.
За наявності у платника податків декількох об'єктів оподаткування, база оподаткування обчислюється окремо по кожному з таких об'єктів.
Пільги по сплаті податку При розрахунку податку база оподаткування зменшується: для квартири - на 120 кв. метрів; для житлового будинку - на 250 кв. метрів;Таке зменшення надається один раз за звітний період і застосовується до об'єкту по вибору платника.
Ставка податку.
Ставка податку встановлюється міською або сільською радою у відсотках від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року сплати податку за 1 кв. метр житлової площі об'єкту житлової нерухомості :
- для квартир житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів і житлових будинків, житловою площею до 500 кв. метрів - до 1%.
- для квартир житловою площею більше 240 кв. метрів і житлових будинків житловою площею більше 500 кв. метрів - 2,7%. У 2011 році Законом України "Про державний бюджет" встановлена така мінімальна заробітна плата:
960 грн. - з 01.04. по 31.09; 985 грн.- з 01.10. по 31.11; 1004 грн. - з 01.12.2011.
Особливістю українського податку на нерухомість стала відсутність оцінки об'єкту, його ринковій вартості. Що є певним ноу-хау.
Можливо, це зроблено свідомо, щоб спростити адміністрування, а швидше за все, реальна оцінка просто неможлива. У коментарях з приводу закону було багато зауважень, що нібито такий підхід зрівнює власників елітного і звичайного житла. Але чи рахуєте Ви квартиру житловою площею більше 120 квадратних метрів або будинок житловою площею більше 250 кв. метрів звичайним житлом в Україні? Також доки є присутнім досить ліберальний підхід до податку. Думаю, з часом він значно зробиться жорстоким. Перші неприємні сюрпризи ми отримаємо ще до набуття чинності закону у вигляді поправок і коментарів. Але засмучуватися завчасно не треба, оскільки податок на нерухомість є в усіх розвинених країнах. Нам треба тільки намагатися правильно розпоряджатися своєю нерухомістю.
Верховна рада у рамках ухвалення закону про удосконалення Податкового кодексу (№8217) затвердила поправку, згідно якої податок на нерухоме майно, відмінно від земельної ділянки, набуде чинності з 1 липня 2012 року, а не з 1 січня 2012 року як це передбачалося раніше. Відповідну поправку вніс народний депутат Андрій Пінчук. Податковий кодекс передбачав введення податку на нерухомість (ст. 265) в розмірі до 2,7% мінімальної заробітної плати (залежно від площі нерухомості) як місцевого податку з 1 січня 2012 року. Його остаточний розмір встановлюють місцеві ради.
У Івано-Франківську з 2012 року буде введений податок на нерухомість. Відповідне рішення прийняла міська рада. За словами секретаря міськради Руслана Марцинківа, з 2012 року податок на нерухомість буде нараховуватися в розмірі: - 0,8% від мінімальної зарплати на кв. м житлоплощі, що перевищує 120 кв. м в квартирах і 250 кв. м у будинках; - 2,7% - на кв. м житлоплощі, що перевищує 240 в квартирах і 500 кв. м у будинках.
"Якщо житлова площа квартири складає 140 кв. м, то оподаткуванню у розмірі 0,8% від розміру мінімальної зарплати підлягатиме 20 кв. м, тобто різниця між 140 кв. м і 120 кв. м", - повідомив Руслан Марцинків.
Іноді виникають ситуації, коли родичі хочуть допомогти своїм близьким у вирішенні квартирного питання негайно, не чекаючи настання конкретних юридичних фактів. Йдеться про випадки, коли, наприклад, батьки хочуть передати квартиру дітям, або сестра прагне допомогти братові переїхати з села в місто. При цьому, природно, ні оформлення заповіту, ні укладення договору довічного утримання справі не допоможуть оскільки розпорядження майном в таких випадках буде зрушено в часі. Залишається два варіанти - договір дарування і договір купівлі-продажу. Яким же способом краще передати нерухомість близьким або, можливо, не дуже близьким людям? Розглянемо можливі нюанси оформлення і оподаткування кожного з названих договорів.
Що платимо за договором купівлі-продажу
Відповідно до ст. 657 ГК України, договір купівлі-продажу земельної ділянки, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна полягає у письмовій формі підлягає нотаріальному посвідченню і державній реєстрації. Держреєстрація угод проводиться шляхом внесення нотаріусом запису в Державний реєстр одночасно з її нотаріальним посвідченням (п. 6 Тимчасового порядку державної реєстрації угод затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №671). Згідно ж ст. 55 ЗУ "Про нотаріат" №3425 - XII від 02.09.1993, нотаріальне посвідчення угод по відчуженню житлового будинку, квартири, дачі, земельної ділянки, що підлягають держреєстрації, проводиться по місцю розташування цього майна або перебування (реєстрації) одній із сторін угоди. На нотаріусів також покладені функції по контролю повноти сплати податку до бюджету перед посвідченням договорів і забезпечення надання відповідної інформації податковому органу. Копії платіжних документів про перерахування податку приєднуються до екземплярів засвідчених договорів. Тепер що стосується власне розміру податку. Дохід від продажу об'єкту нерухомості визначається, виходячи з ціни, відміченої в договорі купівлі-продажу, і не має бути нижчий оцінної вартості такого об'єкту, розрахованої уповноваженим органом. Оцінна вартість квартири (удома) пізнається у БТИ. А ось із земельними ділянками дещо складніше. Так, згідно п. 4 ст. 201 ЗКУ при здійсненні цивільно-правових угод відносно земельних ділянок з метою визначення вартості об'єкту оцінки використовується експертна грошова оцінка. Порядок її проведення визначається Законом №1378 - IV "Про оцінку земель" від 11.12.2003, методикою експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою КМУ №1531 від 11.10.2002, і Порядком проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженим наказом №2 Держкомзем від 09.01.2003. При цьому не оподатковується дохід, отриманий від продажу нерухомості, що робиться не частіше за один раз впродовж звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності понад три роки (відповідно до ст. 172 р. IV Податкового кодексу України №2755 - VI від 02.12.2010), а також дохід, отриманий платником від аналогічного продажу земельної ділянки, що не перевищує норму безоплатної передачі, певну ст. 121 ЗКУ залежно від його призначення і від відчуження господарчо-побутових споруд, які розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком і продаються разом з ним. Ставка 5% від оцінної вартості застосовується при оподаткуванні доходу, отриманого платником в результаті продажу більш ніж одного об'єкту нерухомості впродовж звітного податкового року. Так само обкладається дохід від продажу об'єкту незавершеного будівництва. Ставка податку 15% застосовується для доходу від угод з продажу нерухомості, здійснюваних фізичними особами-нерезидентами, які оподатковуються в тому ж порядку, що і резиденти, але з поправкою на ставку. У випадку якщо загальна сума отриманих нерезидентом-платником податку в звітному податковому місяці прибутків перевищує десятиразовий розмір мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року ставка податку складе 17% від суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого по ставці 15%.
Відповідно до ст. 717 ГК України, за договором дарування дарувальник передає (чи зобов'язується передати в майбутньому) майно у власність обдаровуваному безоплатно. Договір дарування нерухомості укладається у письмовій формі і підлягає обов'язковому нотаріальному завіренню. Нотаріуси зобов'язані щокварталу надавати органам податкової служби інформацію про зареєстровані угоди отже уникнути сплати податку на дарування неможливо. Крім того, при посвідченні угод про відчуження житлового будинку (квартири) перевіряється відсутність заборони відчуження або арешту майна.
Українці традиційно звикли вважати подарунки знаками безкорисливого розташування, тоді як в Європі і Азії в середні віки даримые предмети мали прихований сенс, що виражав ті або інші побажання дарувальника, в т. ч. і дуже обачливі. У сучасній Україні вважати що подарунок ні до чого не зобов'язує, - не завжди помилка, навіть якщо йдеться про нерухомість. Попри те, що подарунки в нашій країні оподатковуються, будучи таким же видом доходу, як і будь-який інший прибуток, чи то в данину традиції чи то в інтересах суспільства нульову ставку такого податку законодавці все ж передбачили.
Загалом розміри ставок податку на дарування безпосередньо залежать від того, хто отримує подарунок. 5% від його вартості заплатять ті хто не доводиться дарувальникові родичами першого ступеня спорідненості або взагалі не є з ним ріднею.
Нічого не заплатять фіскальним органам ті, хто доводиться дарувальникові родичами першого ступеня спорідненості, т. е. батьки, батьки чоловіка або дружини, чоловік або дружина, діти, діти чоловіка або дружини, а також усиновлені діти. Крім того по нульовій ставці оподатковується отримання в дар рухомого і нерухомого майна інвалідами 1 групи, а також дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківської турботи. Не оподатковується на дарування і майно в межах частини в спільній власності передаване подружжям в дар один одному, або батьками дітям, в т. ч. зачатим, але ще не народженим.
А ось приймаючи подарунок від нерезидента, слід двічі подумати: можливо, він все-таки резидент, просто ні він, ні фіскальні органи про це ще не знають? Зверніть увагу: резидентом може вважатися не лише особа, що постійно проживає в Україні але і що має в нашій країні тісні економічні або особисті зв'язки. Т. е. у разі, якщо, наприклад, місцем проживання сім'ї фізичної особи або місцем реєстрації його як суб'єкта підприємницької діяльності являється Україна, ця особа може бути визнана резидентом і ставка податку на його подарунок, відповідно, істотно скоротиться. Також вважається резидентом фізична особа, яка знаходиться в Україні не менше 183 днів впродовж податкового року, включаючи дату приїзду і від'їзду.
А ось у разі, якщо дарувальник однозначно нерезидент навіть якщо він родич, нульова ставка - на жаль! - не спрацює. І заплатити доведеться утридорога у прямому розумінні цього слова - 15% від вартості подарунка.
У чому каверза?
Здавалося б, ставки прибуткового податку приблизно одні і ті ж. Та і з випискою про реєстрацію прав власності з БТИ клопоту у будь-якому випадку не оберешься, і від держмита в 1% від оцінки усього майна не відкрутитися (згідно п. 3 ст. 3 Декрети КМУ від 21.01.1993 №7-93 "Про державне мито") - закон є закон. Крім того, в обох випадках вірогідна сплата податку з прибутків фізичних осіб, ну і, звичайно ж, плата за послуги нотаріуса - бланки, витримки, оформлення договору.
"Так в чому каверза"? - запитаєте Ви. Можливо у зборі на обов'язкове державне пенсійне страхування. Суми такого збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються не лише підприємствами і установами, але і фізичними особами, що придбавають нерухоме майно - у розмірі 1% від вартості майна (не менше за оцінну), вказаного в договорі купівлі-продажу (п. 51 Постанови КМУ від 3 листопада 1998 р. №1740). Виняток становлять громадяни, що придбавають житло і знаходяться в черзі на його отримання, а також що придбавають житло уперше. На жаль, з цим пунктом теж не усе гладко, оскільки офіційного джерела інформації, яке підтверджувало б що житло отримується уперше, не існує. Тому нотаріус, виступаючи податковим агентом в подібних угодах, автоматично виписує квитанцію на сплату такого збору. Якщо вас такий стан справ не влаштовує можна звернутися до суду за вирішенням ситуації у свою користь або оформити купівлю-продаж за допомогою договору дарування, який відповідним збором не обкладається.
Правда, не варто забувати, що в цьому випадку матиме місце фіктивна угода, оскільки договір дарування, що встановлює обов'язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, вже не є таким. Якщо сторони в договорі знайома мало, і вибір договору дарування не продиктований ніякими міркуваннями особистого характеру, краще не ризикувати. Можна, звичайно, притягнути свідків до угоди, та і розписку в отриманні грошей, загалом, написати недовго, щоб потім, у разі чого було з ким і з чим йти до суду і аналізувати зміст договору. Хоча, якщо судові витрати вас не бентежать, можливо, збентежить неоднозначна судова практика у подібних справах? Втім, вирішувати, безумовно, вам. Обидва договори мають свої безперечні переваги і недоліки, інакше один з них вже став би історією. Головне, щоб ці недоліки не поставили під удар ваші слабкі сторони - гаманець, терпіння і віру в людей.
Кабінет міністрів України затвердив зразок повідомлення про нотаріальне завірення договору оренди об'єктів нерухомості. Відповідна постанова, проект якої розробило Міністерство юстиції, затверджений на засіданні уряду, повідомляє прес-служба Мінюсту. За словами міністра юстиції Олександра Лавриновича, постанова розроблена в цілях реалізації положень Податкового кодексу України. Як відомо Кодекс передбачає обов'язок нотаріуса у разі здійснення нотаріальної дії відносно посвідчення договору оренди об'єктів нерухомості прислати інформацію про такий договір органу державної податкової служби за податковою адресою платника податків - орендодавця за формою і способу, встановленим Кабінетом міністрів. Це, зокрема, визначені підпунктом "б" підпункту 170.1.5. пункту 170.1. статті 170 вказаного Кодексу. За словами міністра юстиції, постанова набуває чинності з 1 січня 2011 року
Податок на нерухомість планують ввести з 1 січня 2012 року у відповідності із завершальними положеннями Податкового кодексу України, але на стані ринку нерухомості він ніяк не відіб'ється. Оскільки ставки податку настільки незначні, що їх оплата не може розглядатися критичною для власників. Ставки податку встановлюватимуться місцевими радами в розмірах за 1 кв.м. житловій площі об'єкту житлової нерухомості : - для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв.м. і житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв.м. - це 1 % розміру мінімальною заробітною платою, тобто на даний момент це було б 9,22 гривень за 1 кв.м. за площу більше норми; - для об'єктів з більшою жилою площею - 2,7% від мінімальної заробітної плати, тобто 24,89 гривень за 1 кв.м. за площу більше норми.
Більше того для об'єкту, в якому зареєстрована особа застосовується разове зменшення бази оподаткування на 120 кв.м. для квартир і 250 кв.м. для житлових будинків. Тому вплинути нововведення може тільки на фізичних осіб у власності яких велика кількість квартир.
Як розрахувати платіж по податку на нерухомість відповідно до нового Податкового кодексу України? До чого прив'язана ставка податку? Яким чином вона стягується? Кого буде стосуватися?
04.12.2010 року був опублікований, прийнятий Верховною Радою України і підписаний Президентом України Податковий кодекс України, який набуде чинності з 01.01.2011 року. Разом з Податковим кодексом України був опублікований і таким чином набув чинності і Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України". Прийнятий Податковий кодекс України зібрав в одному документі усі норми, що регулюють стосунки оподаткування в країні. Цим документом уперше в Україні вводиться податок на нерухомість. Вважаємо необхідним відмітити що податок на нерухомість існує у більшості країн Європейського союзу і в Росії. Згідно із статтею 265 Податкового кодексу України (далі - ПК) платниками податку на нерухомість визначаються будь-які власники майна - незалежно від того, являються вони фізичними або юридичними особами, у тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової нерухомості. Оподаткування об'єктів нерухомості, що знаходяться в спільній власності, повинне відбуватися пропорційно долям спільної власності декількох осіб, тобто платником податку є кожна з цих осіб за долю, що належить їй. Слід врахувати, що об'єктом оподаткування, являється не будь-який об'єкт нерухомості, а саме житлова нерухомість. При цьому, не є об'єктом оподаткування : об'єкти житлової нерухомості держави, що знаходяться у власності, або територіальних громад (їх спільній власності); об'єкти житлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження і безумовного (обов'язкового) відселення, які визначені законом; будівлі дитячих будинків сімейного типу; садовий або дачний будинок, але не більше за один такий об'єкт на одного платника податків; об'єкти житлової нерухомості, що належать багатодітним сім'ям і приймальним сім'ям, в яких виховується троє і більше дітей але не більше за один такий об'єкт на сім'ю; гуртожитки. Ставка податку встановлюється сільською, селищною або міською радою в таких розмірах за 1 кв. метр житлової площі об'єкту житлової нерухомості : Для квартир, площа яких не перевищує 240 кв. метрів, і житлових будинків, площа яких не перевищує 500 кв. метрів ставка податку не може перевищувати 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року; Для квартир, площа яких перевищує 240 кв. метрів, і житлових будинків, площа яких перевищує 500 кв. метрів ставка податку складає 2,7 відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Підпунктом 265.4.1. пункту 265.4. статті 265 ПК передбачені пільги по сплаті податку фізичних осіб - власників житлової нерухомості. Зокрема, база оподаткування для квартири зменшується - на 120 кв.м., а для житлового будинку - на 250 кв.м. Цією ж статтею передбачено право фізичної особи вибирати конкретний об'єкт житлової нерухомості, відносно якого може бути застосована пільга по сплаті податку, у разі наявності декількох об'єктів житлової нерухомості у власності особи. Що стосується порядку нарахування суми податку по об'єктах житлової нерухомості, то для фізичних і юридичних осіб він різний. Для фізичних осіб сума податку вираховуються органом державної податкової служби по місцю знаходження об'єкту нерухомості і у вигляді податкового повідомлення-рішення про суму податку спрямовується платникові податків до 1 липня звітного року. Форма повідомлення встановлена в статті 58 ПК. Платники податків - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього ж року подають органу ДПА по місцезнаходженню об'єкту оподаткування декларацію за формою, встановленій ст. 46 ПК з розбиттям річної суми рівними частками поквартально. Що стосується термінів сплати податку для юридичних осіб, то вони сплачують суму податку за звітний рік авансовими внесками щоквартально до 30 числа місяця, що йде за звітним кварталом що відбивається в річній податковій декларації. Податкове зобов'язання за звітний рік сплачується фізичними особами впродовж 60 днів з дня вручення податкового повідомлення. Що стосується порядку нарахування сум податку у разі зміни власника, то п. 265.8. ст 265 ПК передбачено наступне у разі переходу права власності від одного власника до іншого впродовж календарного року податок вираховується для попереднього власника за період з 1 січня до початку того місяця, в якому він втратив право власності на вказаний об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому виникло право власності.
У приведеному вами прикладі міститься неповна інформація для розрахунку суми податку за умови, якщо площа будинку 260 кв.м. Тому, припустимо, що 260 кв.м. - Житлова площа будинку, власником якого є фізична особа. У такому разі (згідно пп. 265.5.1 п. 265.5 ст 265 ПК) ставка податку для житлового будинку, не може перевищувати 1% розміру мінімальної заробітної плати встановленою законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв . м. (для прикладу візьмемо розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на основі ЗУ від 20.10.2009 р. № 1646, - VI і ЗУ від 27.04.2010 р. № 2154 - VI на 01.01.2010 р. - 869 грн., 1% від цієї суми - 8,69 грн.) Таким чином, після зменшення на пільгу по сплаті податку на 250 кв.м. оподаткуванню підлягають 10 кв. м. житловій площі будинку. (Зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об'єкту житлової нерухомості у якому фізична особа - платник податків зареєстрований у встановленому законом порядку, або по вибору такого платника до будь-якого іншого об'єкту житлової нерухомості, який знаходиться в його власності, згідно пп. 265.4.1 п. 265.4 ст 265 ПК).
Іншими словами сума податку розраховуватиметься по наступній формулі: 260 кв.м. (Житлова площа будинку) - 250 кв.м. (Пільга по сплаті податку) = 10 кв.м. х 8,69 грн. (1% розміру мінімальної заробітної плати, встановлений на 01.01.2010 р.) = 86,90 грн. (Максимальна сума, яка підлягатиме оплаті).
Такий обрахунок суми податку з об'єкту житлової нерухомості здійснюватиметься органом державної податкової служби по місцезнаходженню об'єкту житлової нерухомості.