Верховна Рада України у рамках ухвалення Закону про вдосконалення Податкового кодексу (№8217) затвердила поправку, згідно якої податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, набуде чинності з 1 липня 2012 року, а не 1 січня 2012 року, як планувалося раніше. Платниками податку на нерухомість будуть фізичні і юридичні особи, у тому числі не резиденти - власники об'єктів житлової нерухомості.
Нежитлова нерухомість не є об'єктом оподаткування.
До житлової нерухомості відносяться: - житлові будинки: житлові будинки садибного типу, житлові будинки квартирного типу; - прибудови до житлових будинків; - квартири; - котеджі; - кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах; - садові будинки; - дачні будинки;
Житловий будинок - будівля капітального типу, побудована з дотриманням вимог, встановлених законом і призначене для постійного проживання в нім. Житлові будинки бувають садибного і квартирного типу різної поверховості.
Житловий будинок садибного типу - житловий будинок, що розташований на окремій земельній ділянці і складається з житлових і нежитлових приміщень.
Прибудова до житлового будинку - частина будівлі розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін і така, що має одну або загальнішу капітальну стіну з основною частиною будинку.
Квартира - ізольоване приміщення в житловому будинку, призначене і придатне для постійного проживання.
Котедж - одно або півтораповерховий будинок невеликої житлової площі для постійного проживання з присадибною ділянкою.
Кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах - ізольовані приміщення в квартирі, в якій живуть двоє або більше за квартиронаймачів.
Садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, який по нормах площі забудови, зовнішніх конструкцій і інженерного устаткування не відповідає стандартам для житлових будинків.
Дачний будинок - житловий будинок для використання впродовж року з метою заміського відпочинку.
Не є об'єктами оподаткування : - об'єкти житлової нерухомості, держави, що знаходяться у власності, або територіальних громад;
- об'єкти житлової нерухомості розташовані в зонах відчуження, визначені законом;
- будівлі дитячих будинків сімейного типу;
- садовий або дачний будинок, але не більше за один такий об'єкт на одного платника податків;
- об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним сім'ям у яких виховується троє і більше дітей, але не більше за один такий об'єкт на сім'ю; Базою оподаткування на нерухомість є житлова площа об'єктів житлової нерухомості.
За наявності у платника податків декількох об'єктів оподаткування, база оподаткування обчислюється окремо по кожному з таких об'єктів.
Пільги по сплаті податку При розрахунку податку база оподаткування зменшується: для квартири - на 120 кв. метрів; для житлового будинку - на 250 кв. метрів;Таке зменшення надається один раз за звітний період і застосовується до об'єкту по вибору платника.
Ставка податку.
Ставка податку встановлюється міською або сільською радою у відсотках від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року сплати податку за 1 кв. метр житлової площі об'єкту житлової нерухомості :
- для квартир житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів і житлових будинків, житловою площею до 500 кв. метрів - до 1%.
- для квартир житловою площею більше 240 кв. метрів і житлових будинків житловою площею більше 500 кв. метрів - 2,7%. У 2011 році Законом України "Про державний бюджет" встановлена така мінімальна заробітна плата:
960 грн. - з 01.04. по 31.09; 985 грн.- з 01.10. по 31.11; 1004 грн. - з 01.12.2011.
Особливістю українського податку на нерухомість стала відсутність оцінки об'єкту, його ринковій вартості. Що є певним ноу-хау.
Можливо, це зроблено свідомо, щоб спростити адміністрування, а швидше за все, реальна оцінка просто неможлива. У коментарях з приводу закону було багато зауважень, що нібито такий підхід зрівнює власників елітного і звичайного житла. Але чи рахуєте Ви квартиру житловою площею більше 120 квадратних метрів або будинок житловою площею більше 250 кв. метрів звичайним житлом в Україні? Також доки є присутнім досить ліберальний підхід до податку. Думаю, з часом він значно зробиться жорстоким. Перші неприємні сюрпризи ми отримаємо ще до набуття чинності закону у вигляді поправок і коментарів. Але засмучуватися завчасно не треба, оскільки податок на нерухомість є в усіх розвинених країнах. Нам треба тільки намагатися правильно розпоряджатися своєю нерухомістю. |