Подати оголошення в базу

Facebook

Google новини

Житло в кредит

Друзі сайту

Статистика





Субота, 27.04.2024, 23:23
Вітаю Вас Гість | RSS
Бюро нерухомості "Метраж" місто Івано-Франківськ, вулиця Тичини, 8-А, тел. (0342)77-96-95
Продам-куплю квартиру в Івано-Франківську. Подати оголошення


Нерухомість Прикарпаття, Івано-Франківщини » Квартири,будинки та земельні ділянки в Івано-Франківську » Статті » Будівництво

Особливості прийому в експлуатацію об'єктів будівництва залежно від категорії їх складності

40-49 | 10.04.2011, 16:30
У зв'язку з нововведеннями, внесеними у будівельну сферу новим Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", який діє з 12 березня 2011 року, встановлений "оновлений" підхід законодавця до питання введення в експлуатацію побудованих об'єктів.

Фактично вибір процедури прийняття об'єкту в експлуатацію залежить від того, до якої категорії складності віднесений знову побудований або реконструйований об'єкт містобудування. Питання прийняття об'єктів в експлуатацію регулюються постановою Кабінету Міністрів України.

Для цілей прийняття в експлуатацію, як і для цілей будівництва, об'єкти підрозділені на 5 категорій, залежно від технічної і архітектурної складності. Віднесення об'єктів до I - III категоріям складності здійснюється Державною архітектурно-будівельною інспекцією (ДАБІ), а до IV і V категоріям складності - Кабінетом Міністрів із затвердженням відповідного переліку об'єктів. Категорія складності об'єкту має бути визначена проектною організацією при розробці проекту будівництва. При цьому Урядом визначені параметри при яких об'єкт обов'язково має бути віднесений відповідно до IV або V категоріям складності (відповідне рішення прийняте Кабміном).

Прийняття в експлуатацію об'єктів I - III категорій складності, а також об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта (йдеться про присадибні, дачні і садові ділянки) проводиться шляхом реєстрації ДАБІ декларації про готовність об'єкту.

Що стосується об'єктів IV або V категорій складності, їх прийняття в експлуатацію здійснюється на підставі акту готовності об'єкту з видачею ДАБІ сертифікату відповідності.

Зареєстрована декларація для об'єктів I - III категорій складності або сертифікат для об'єктів IV або V категорій, є основою для оформлення права власності на об'єкт, а також - для укладення договорів на водо-, енерго-, газопостачання і на постачання інших необхідних для функціонування ресурсів. Впродовж семи календарних днів з моменту прийняття об'єкту в експлуатацію замовник зобов'язаний подати копію сертифікату або декларації про готовність органу місцевого самоврядування і проінформувати органи у сфері пожежної і техногенної безпеки про введення об'єкту в експлуатацію.

Зупинимося на процедурі реєстрації органом ДАБК декларації про готовність об'єкту.

Сама декларація розробляється замовником за результатами закінчення будівельних робіт на об'єкті і подається в дозвільний центр по місцезнаходженню об'єкту. При цьому подача декларації може здійснюватися особисто або поштовою відправкою.

Потім декларація передається з дозвільного центру до місцевої інспекції ДАБІ, яка має десять робочих днів для перевірки задекларованих відомостей і реєстрації декларації.

У разі подачі декларації з порушеннями встановлених вимог, ДАБК повертає її на доопрацювання для подальшої повторної подачі.

Що стосується видачі сертифікату при прийнятті в експлуатацію об'єкту IV або V категорій складності то процедура не зазнала значних змін з моменту прийняття нового спеціального законодавства. Так, подібна процедура видачі сертифікату ДАБК на підставі поданого забудовником акту готовності об'єкту діяла і раніше. Тобто відповідна практика вже є.
Для отримання сертифікату ДАБК замовник повинен подати особисто або направити рекомендованим листом з описом вкладення заява про прийняття об'єкту в експлуатацію. До такої заяви додається підготовлений замовником акт готовності об'єкту. Як і в першому випадку документи подаються в єдиний дозвільний центр по місцезнаходженню об'єкту.
При розгляді заяви забудовника ДАБІ може звернутися до державних органів з метою отримання дозвільних висновків (на практиці може йтися про висновки органів контролю). При цьому неподання таких висновків не є основою для продовження терміну видачі сертифікату, а також основою для відмови в його видачі.

У випадку з прийняттям в експлуатацію об'єктів IV або V категорій складності без перевірки об'єкту інспекцією не обійтися. Така перевірка має бути здійснена не пізніше чим на третій робочий день після реєстрації заяви і не може тривати більше чотирьох днів. При цьому інспекція має право відбирати проби, призначати експертизи і залучати до перевірки третіх осіб.

Рішення про видачу або про відмову у видачі сертифікату приймається інспекцією ДАБК впродовж десяти робочих днів з дати реєстрації заяви про видачу сертифікату. Перелік підстав для відмови в прийнятті об'єкту в експлуатацію є вичерпним але і дуже вільним в застосуванні. Так, для відмови у видачі сертифікату на новий об'єкт досить не подати документи, необхідні для прийняття об'єкту в експлуатацію (перелік таких об'єктів не встановлений, і інспекція може самостійно його визначати). Також підставами для відмови є виявлення недостовірних відомостей в поданих документах і невідповідність об'єкту проектної документації і вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил.
Рішення про відмову у видачі сертифікату з відповідним обгрунтуванням спрямовується замовникові впродовж десяти робочих днів з моменту реєстрації відмови.

За результатами усунення недоліків, які стали основою для відмови у видачі сертифікату замовник може повторно звернутися в ДАБК за видачею сертифікату і введенням об'єкту в експлуатацію.
Крім того, рішення про відмову може бути оскаржене в судовому порядку.

На додаток слід зазначити, що реєстрація про готовність об'єкту до експлуатації здійснюється безкоштовно. За видачу ж сертифікату на підставі акту готовності об'єкту до експлуатації стягується плата.

Таким чином, фактично підхід законодавця до питання введення знову побудованого або реконструйованого об'єкту в експлуатацію зазнав істотні зміни. Можна виділити деяке послаблення бюрократичної процедури для забудовника. Зважаючи на те що практика введення в експлуатацію об'єктів I - III категорій складності (на підставі зареєстрованої декларації) доки не сформована повною мірою, робити які-небудь висновки про спрощену дозвільну процедуру ще рано. Можна, проте, чекати що останні рішення законодавця в даній сфері повинні спростити життя забудовникам, що займаються будівництвом об'єктів, які можна віднести до перших трьох категорій складності. Якщо говорити про об'єкти IV і V категорій складності для них процедура практично не змінилася: як і раніше необхідно складати акт готовності об'єкту з подальшим прийняттям об'єкту комісією ДАБК і видачею сертифікату готовності.
Додав: metragif |
Переглядів: 2273 | Рейтинг: 0.0/0